Obstarávať sa bude po novom, opozíciou kritizovaná novela prešla

14.02.2013 Bratislava

Bratislava 13. februára (TASR) - Čerpanie eurofondov má byť rýchlejšie. Avizuje to ministerstvo vnútra, ktoré dnes na pôde Národnej rady SR uspelo s novelou zákona o verejnom obstarávaní. Za právnu normu, o ktorej sa diskutovalo v skrátenom konaní a legislatívnym procesom prešla za 24 hodín, dnes zahlasovalo 79 poslancov zo 140 prítomných.

Novela má byť účinná už 18. februára. Prezident Ivan Gašparovič má však na jej podpísanie 15 dní. Podľa autora právneho predpisu, ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), to nie je žiaden problém. "Prezident má možnosť povedať, že sa mu tento dátum nepáči. Ak nám to vráti, účinnosť posunieme," vysvetlil Kaliňák.

Minister na margo obsahu novely poznamenal, že Slovensko sa musí pokúsiť zachrániť každé euro z európskych zdrojov, ktoré treba vyčerpať do konca tohto roka. Čerpanie majú urýchliť práve opatrenia zo schválenej novely. Kaliňák však nevedel odhadnúť, koľko peňazí z eurofondov by sa na základe novely mohlo podariť vyčerpať. "Vláda sa musí pokúsiť vytvoriť také prostredie, v ktorom je možná realizácia projektov. Momentálne sa hovorí všeobecne o sume 500 miliónov eur. Ak máme k dispozícii také obrovské množstvo peňazí, sme povinní urobiť všetko preto, aby sme ich mohli dať do obratu štátu," podčiarkol.

Tzv. malou novelou zákona sa má teda znížiť administratívna záťaž v procese obstarávania. Účastníci konania budú môcť preukázať splnenie podmienok účasti čestným vyhlásením. Okrem toho novela umožní uzavretie zmluvy s druhým a tretím súťažiacim v poradí. Právna norma zavádza aj sankciu v podobe zákazu účasti na verejnom obstarávaní na tri roky v prípade podvádzania pri preukazovaní podmienok. Kabinet spomínané opatrenia vybral z novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorej vláda dala zelenú v januári tohto roka a poslanci ju na prebiehajúcej schôdzi už posunuli do druhého čítania. Skrátené konanie k týmto opatreniam má pomôcť rýchlejšiemu čerpaniu eurofondov.

Okrem zjednodušenia administratívy novela prinesie aj zmeny v námietkovom konaní. "Navrhuje sa, aby boli ponuky otvárané a vyhodnocované v dvoch etapách," píše sa v dôvodovej správe k materiálu. Najskôr sa podľa novely otvoria a vyhodnotia všetky časti ponuky okrem návrhu na plnenie kritérií na vyhodnotenie ponuky. Následne, ak budú podané námietky, sa uskutoční prvé námietkové konanie a až po jeho skončení bude možné vyhodnocovať tú časť ponuky, ktorá obsahuje návrh na splnenie kritérií ich vyhodnotenia. V druhej fáze dôjde k samotnému vyhodnoteniu ponúk a vyhotoveniu poradia ponúk podľa splnenia kritérií súťaže.

Zmenami má prejsť aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorému má pribudnúť 39 zamestnancov. ÚVO bol podľa Kaliňáka dlhodobo podvyživený. Peniaze a personálne kapacity budú podľa neho predistribuované z iných rezortov.

J. MIHÁL: Zákon o verejnom obstarávaní mení vláda rýchlo pre diaľnicu pri Žiline

Poslanec Národnej rady (NR) SR Jozef Mihál (SaS) dnes v parlamente naznačil, že dôvodom pre rýchlu novelu zákona o verejnom obstarávaní je 11-kilometrový úsek diaľnice D1 medzi Hričovským Podhradím a Lietavskou Lúčkou pri Žiline. O plánovaní tohto tendra za viac ako 460 miliónov eur informovali začiatkom februára Hospodárske noviny (HN).

"Tender na úsek D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka bude vypísaný v priebehu februára," citoval dnes Mihál denník počas parlamentnej rozpravy k novele, ktorá sa prerokúva v skrátenom legislatívnom konaní. HN informáciu poskytol hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Marcel Jánošík. Mihál prišiel s podrobnosťami k svojim utorkovým (12.2.) tvrdeniam v reakcii na vyhlásenia ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktorý poprel, že by legislatívne zmeny súviseli s veľkým diaľničným tendrom.

Za celou snahou, aby niektoré novelizačné body zákona o verejnom obstarávaní platili už od 18. februára, je podľa Mihála údajne to, aby sa tento tender stihol sfinalizovať pred 1. aprílom. Teda ešte predtým, ako prejdú kompetencie pri riadení eurofondov z ministra dopravy Jána Počiatka (Smer-SD) na podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho (Smer-SD).

Ministerstvo dopravy ešte v utorok tvrdenia Mihála odmietlo a označilo ich za "absolútny nezmysel". "Nielen, že tieto úvahy poslanca sú vymyslené, ale aj neodborné," zdôraznil hovorca rezortu Martin Kóňa.

Vypísané tendre prebiehajú podľa neho podľa súčasnej legislatívy a prijatie novely zákona o verejnom obstarávaní na tom nič nezmení. "Ministerstvo nepripravuje žiadny polmiliardový tender, ktorý by akýmkoľvek spôsobom súvisel s presunom Centrálneho koordinačného orgánu na Úrad vlády," dodal Kóňa. Mihál by si tak mal podľa rezortu dopravy radšej "overovať informácie predtým, než ich prezentuje na verejnosti".

Na dnešné vyjadrenia poslanca Mihála reagoval aj minister vnútra Kaliňák, ktorý ho označil za neinformovaného. Tender na výstavbu diaľnice totiž podľa Kaliňáka bude vždy vyhlasovať ten, kto robí výzvu k operačnému programu. "Taká kompetencia na nikoho neprechádza. Toto vy veľmi dobre viete, že aj dnes, aj o mesiac aj o tri roky bude súťaž v súvislosti s diaľnicami vyhlasovať ministerstvo dopravy," povedal na margo Mihálových slov Kaliňák.
 

Vyberte región